Nowy system ABB-free@home steruje 60 funkcjami za pomocą głosu

Nowy system ABB-free@home steruje 60 funkcjami za pomocą głosu

14 Sty , 2016,
elstech
, , , ,
No Comments

free_at_home-300x200-01Firma ABB, wiodący dostawca technologii energetyki i automatyki, zaprezentowała najbardziej zaawansowany na świecie, zautomatyzowany system do inteligentnego zarządzania budynkami z funkcją aktywacji głosowej. Opcja sterowania głosem zastosowana w innowacyjnym systemie ABB-free@home obejmuje ponad 60 zautomatyzowanych funkcji. Rozwiązanie umożliwia sterowanie różnymi aplikacjami w typowym inteligentnym budynku mieszkalnym, w tym aplikacjami do zarządzania systemami oświetlenia, ogrzewania, żaluzji i komunikacji wejściowej.

System ABB-free@home, opracowany przez ABB w 2014 roku, ma ułatwiać instalatorom oferowanie zautomatyzowanych rozwiązań w budynkach mieszkalnych, wykorzystując w pełni możliwości jakie stwarza  internet. System umożliwia zarządzanie wieloma funkcjami budynku za pomocą tabletu, smartfona lub komputera. Dzięki wprowadzeniu funkcji sterowania głosowego zarządzanie budynkiem będzie jeszcze łatwiejsze.

Mike Mustapha, dyrektor jednostki biznesu Building Products firmy ABB, powiedział: „Naszym celem jest uproszczenie automatyki domowej, a system ABB-free@home otwiera nowe możliwości rynkowe w tym zakresie. Stale wprowadzamy nowe funkcjonalności, a najnowsza funkcja aktywacji głosowej zapewnia dodatkowy komfort i wygodę użytkowników. Po powrocie do domu wystarczy wydać polecenie: włącz światło w przedpokoju, a przed wyjściem z domu można powiedzieć: wyłącz światło w każdym pomieszczeniu ―  i gotowe”. Według danych centrum badań cyfrowych BI Intelligence światowy rynek urządzeń dla inteligentnych budynków był wart ponad 61 mld USD w 2014 roku i oczekuje się, że do 2019 roku jego wartość osiągnie 490 mld USD, przy rocznej stopie wzrostu na poziomie około 50 proc.

Użytkownicy mogą wprowadzić do systemu nazwy pokoi i obszarów. System można zaprogramować tak, aby użytkownik otrzymywał potwierdzenie wykonania polecenia, np. gdy użytkownik powie: „zamknij żaluzje w salonie”, system potwierdzi: „wszystkie żaluzje w salonie zostały zamknięte” itd. Ponadto użytkownicy mogą pytać system o stan funkcji, np.: „czy światło w pokoju Tomka jest wyłączone?”, a system udzieli odpowiedzi.

ABB wprowadziła hybrydowe rozwiązanie do rozpoznawania głosu, które stanowi połączenie systemu rozpoznawania mowy w oparciu o zasady gramatyczne oraz statystycznego modelu mowy. System może otrzymywać dane w formie mowy naturalnej oraz w formie poleceń: użytkownik może powiedzieć „proszę włącz światło w salonie” lub „salon — światło — włącz”. Procesor dialogowy w systemie sterowania głosowego wykorzystuje algorytmy do rozpoznawania kontekstu i intencji użytkownika. Szkolenie użytkowników nie jest wymagane, ponieważ model mowy dostosowuje się na podstawie słów zaprogramowanych w systemie ABB-free@home (nazw pięter budynku, pomieszczeń i funkcji). System zbiera dane w oparciu o kontekst, ale także pobiera je z obszernej biblioteki głosowej. W przypadku otrzymania niepełnego polecenia system zapyta użytkownika o dodatkowe informacje.

Kolejnym ulepszeniem jest nowe menu ”Działania”, które umożliwia inteligentne łączenie różnych procesów przy wykorzystaniu zdań logicznych „jeżeli…, to”. Na przykład jeżeli temperatura w pomieszczeniu przekroczy 25°C, żaluzje mogą się automatycznie zamykać. Podobnie, gdy czujnik ruchu zostanie aktywowany, użytkownik otrzyma powiadomienie za pośrednictwem poczty elektronicznej lub usługi push na smartfon.

Jednym z założeń strategii Next Level firmy ABB jest rozwój przedsiębiorstwa poprzez wprowadzanie innowacji w produktach, które umożliwią zwiększenie poziomu automatyzacji budynków dzięki wykorzystaniu internetu rzeczy, usług i ludzi. Celem firmy jest poprawa komfortu, wydajności i bezpieczeństwa budynków poprzez zastosowanie inteligentnych rozwiązań.

Źródło: Alicja Stefanowska, ABB Marketing