Gdy liczy się każdy szczegół

symbol_4K_black_rgbStosowane przez naszą firmę kamery korzystają z technologii megapikselowych – 4K Ultra HD i HD umożliwiają one rejestrowanie obrazu wideo w rozdzielczości wyższej niż w przypadku systemów analogowych, dzięki czemu oferują pokrycie większego obszaru lub wyższy poziom szczegółowości. Technologia 4K Ultra HD zapewnia obraz w czterokrotnie większej rozdzielczości niż HDTV 1080p, czyli aż szesnastokrotnie większa od rozdzielczości kamer analogowych. 

 

symbol_hdtv_black_rgb

W realizowanych projektach łączymy kamery megapikselowe i HD razem z kamerami o niższych rozdzielczościach, przystosowane do pracy w trudnych warunkach, a także cechujące się niskimi kosztami, dzięki czemu nasze systemy monitoringu są niezawodne, efektywne i niedrogie.

Zróżnicowanie wymogów stawiane systemom nadzoru wizyjnego jest ogromne, jednak sprowadza się to zazwyczaj do dokonania wyboru między dwoma priorytetami – ogólnym i szczegółowym widokiem sceny.

 

Ogólny widok sceny

W wielu przypadkach można zastosować jedną kamerę sieciową wysokiej rozdzielczości dla szerokiego kąta widzenia. Jest to idealne rozwiązanie, gdy nie zależy nam  na szczegółach, bowiem uzyskujemy w ten sposób ogólny widok np. na parking gdy zależy nam kontroli zajętości miejsc a nie na identyfikacji kierowców czy  numerów  rejestracyjnych. Podobnie w przypadku gdy chcemy zrobić podgląd na atrium w galerii handlowej, a nie zależy nam identyfikacji klientów, a wyłącznie na  ogólnym  poglądzie sytuacji.

widok_ogolny

Szczegółowy widok sceny

W każdym systemie pojawiają się miejsca, gdzie należy zastosować identyfikacje osób lub obiektów. Przykładowo na wejściach i wyjściach do całego obszaru chronionego konieczne jest zastosowanie kamer o wysokiej rozdzielczości i dobrze radzących sobie z trudnymi warunkami oświetlenia (np. intensywne światło z tyłu sceny) w celu zapewnienia wystarczającej rozdzielczości do identyfikacji twarzy lub w przypadku pojazdów identyfikacji nr rejestracyjnych. Aby ograniczyć nieinteresujące nas elementy sceny i obrazu konieczne jest odpowiednie wykadrowanie. Efekt ten uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu o dużej ogniskowej lub teleobiektywu. Ważne jest aby oba elementy dobrać w taki sposób, który zapewni oczekiwaną szczegółowość (ilość pikseli na metr) nie mniej nie więcej. Przy stosowaniu kamer wysokiej rozdzielczości należy pamiętać o tym że generują one wysokie obciążenie sieci. W naszych systemach z niezwykła starannością planujemy topologie sieć i dobieramy odpowiednie urządzenia. Często można również zastosować inny strumień o wyższej rozdzielczości dla nagrywania materiału, natomiast przy podglądzie „na żywo” można zastosować strumień o niższych parametrach.

szczeg_widok_sceny

Piksele na metr — najlepsze praktyki

Nasi projektanci z dużą starannością podchodzą do doboru odpowiednich kamer, ich rozdzielczości i obiektywów. Stosują się do normy EN 50132-7:2012 opracowanej przez komitet CENELEC. W dokumencie tym określono wymagania jakie powinien spełniać obraz w określonych sytuacjach. W przypadku szczegółowych obrazów konieczne jest około 250-490 pikseli na metr w zależności od warunków oświetleniowych, a dla celów podglądu ogólnego może wystarczyć 65 – 100 pikseli na metr. Stosując tego typu praktyki w naszych projektach zachowany jest idealny stosunek jakości systemu do jego ceny.

pixele na metr