Detekcja ruchu.

Detekcja ruchu.

5 Lis , 2017,
Rafał Zabierowski
, ,
No Comments

Istnieje wiele różnych metod wykrywania ruchu, ale które najlepiej pasują do twoich potrzeb? W tym artykule pokazujemy mocne i słabe strony najczęściej stosowanych rozwiązań. Pokazujemy, które sprawdzają się w określonych sytuacja a które nie.

Wybór odpowiedniego narzędzia do pracy

Ważnym i często pomijanym czynnikiem przy wyborze nowych komponentów do systemu bezpieczeństwa jest to, jak dobrze będą one integrować się z istniejącą siecią. Systemy zabezpieczeń są najefektywniejsze, gdy składają się z zestawu najlepszych w swojej klasie komponentów, które działają bezawaryjnie. Tak więc przed podjęciem decyzji o nowym komponencie systemu, należy zadać sobie pytanie, w jaki sposób będzie on pasował do istniejącej infrastruktury i czy będzie działać z komponentami, które możesz dodać w przyszłości.

Warto również zauważyć, że w ramach technologii wykrywania ruchu, które będą tu opisywane, wystąpią znaczne różnice w jakości i skuteczności poszczególnych produktów. Poniższe ma na celu rozróżnienie korzyści każdej technologii podczas działania w najbardziej odpowiednim dla siebie środowisku.

Wreszcie, i co najważniejsze, wybierzemy rozwiązanie, które pasuje do konkretnego zadania. Każda instalacja wiąże się z własnymi wyzwaniami – czy to ograniczeniami budżetowymi, czy trudnymi warunkami – a każde z nich będzie wymagał rozwiązania dostosowanego do indywidualnych wymagań.

Czujniki PIR

 

Pasywne czujniki podczerwieni (PIR) zbierają sygnatury ciepła z obiektów znajdujących się w ich polu widzenia. Czujnik wykrywa zmiany w odbieranym promieniowaniu podczerwonym, a po osiągnięciu limitu progowego czujnik wywoła to, do czego jest podłączony – czy to włączenie światła, alarm czy zapis kamery.
Ta prosta technologia jest skuteczna w tym, co robi, ale prostota projektu wiąże się z nieodłącznymi problemami. Po pierwsze, wyjście z czujnika jest bardzo proste tak / nie (np. Włączyć światło lub nie). Znaczenie tego będzie widoczne w porównaniu do alternatywnych technologii w tym artykule. Ponadto sposób działania czujnika PIR oznacza również, że nie ma on największego zasięgu i może łatwo być zamaskowany (np. Pajęczyny, liście itp.) oraz przekazywać sygnatury ciepła od zwierząt wywołując fałszywe alarmy.
Pomijając negatywy, czujniki PIR są skuteczne, o ile zdajesz sobie sprawę z ich ograniczeń. Działają dobrze w mniejszych pomieszczeniach i nie “widzą” przez okna – problem, który napotykamy czasami przez wykrywanie ruchu w analizie video (VMD), a ponieważ są one używane w systemach bezpieczeństwa przez tak długi czas, są również dość przystępne cenowo. Jak wspomniano wcześniej, będą występować różnice między czujnikami PIR na różnych końcach rynku – upewnij się, że wybierasz taki, który odpowiada Twoim konkretnym potrzebom.

Wykrywanie ruchu w analizie wideo (VMD)

Opcja VMD łączy obrazy generowane przez kamerę bezpieczeństwa z oprogramowaniem, które może analizować obrazy podczas przechwytywania. Odbywa się to w podobny sposób, jak przez operatora kamery oglądającego wideo, ale jest zautomatyzowany i ma pewne zalety.
Łatwo jest zwizualizować niektóre z wad tej technologii. Działając w zakresie widma światła widzialnego, kamera jest ślepa, jeśli nie ma wystarczającej ilości światła i łatwo ją oślepić gdy jest za dużo światła. Nawet przy użyciu światła aktywowanego czujnikiem zawsze pojawi się problem cieni. Z drugiej strony, wideo to szeroko wdrożone rozwiązanie bezpieczeństwa, a dodanie warstwy analitycznej jest dość opłacalne.
Ta metoda wykrywania ruchu opiera się w dużej mierze na dwóch kluczowych elementach: jakości obrazu z kamery i jakości używanego oprogramowania analitycznego. Dostępnych jest wiele technologii VMD – niektóre pozwalają na dokonywanie zmian w ustawieniach, np. aby wykrywać ruch tylko w określonych granicach, a niektóre po prostu wykryją każdy ruch. Ponownie ważne jest, aby wybrać sprzęt dostosowany do sytuacji, w której będzie używany.

Kamery termowizyjne

Po pierwsze, kamery termiczne nie są tak naprawdę kamerami, nie wychwytują światła widzialnego. Aby uprościć, są to czujniki, które tworzą obraz w oparciu o różnice temperatur między obiektami w ich “polu widzenia”.
Kamery termiczne są bardzo dobrym rozwiązaniem. Mają doskonały zasięg, nawet jeśli skupiają się na dość wąskim obszarze, mogą odbierać sygnatury ciepła przez dym i mgłę i są odporne na wiele sytuacji, które mogą być problematyczne dla kamer z widocznym światłem – cienie, ciemność, podświetlenie, a nawet zakamuflowane obiekty . Współpracują również z analizą wideo, jak opisano powyżej, i są szczególnie skuteczne, gdy są używane w połączeniu z standardowymi kamerami .
Kamery termowizyjne dzięki zaawansowanej technologii zaimplementowanej w urządzeniu mają wiele zalet, ale są tez najdroższe z wszystkich urządzeń rozpatrywanych w tym artykule.

Radar

Radar działa poprzez transmisję fal radiowych i odbieranie tych samych fal odbijanych od obiektów w swoim polu detekcji. Aby uzyskać szczegółowe wyjaśnienie, sprawdź wpis Wikipedii tutaj. Pod względem użyteczności w systemie bezpieczeństwa, ta technologia oblicza odległość, prędkość i wielkość obiektów w stosunku do detektora.
Zaletą korzystania z fal radiowych w zestawieniu do podczerwieni lub światła widzialnego jest nieporównywalny brak zakłóceń spowodowanych przez codzienne przeszkody / wyzwalaczy fałszywych alarmów. Fale radiowe przechodzą przez nieistotne obiekty, takie jak pajęczyny, liście i dym, pozwalając sprzętowi radarowemu skupić się na obiektach o istotnym znaczeniu. Działają one również niezależnie od widma światła widzialnego, a zatem działają bez przeszkód w trudnych warunkach oświetleniowych.
Szczególną zaletą śledzenia odległości obiektów jest to, że radar można ustawić tak, aby działał w określonych strefach, na przykład w obszarze ogrodzonym – ponownie redukując fałszywe alarmy z aktywności poza obwodem. Ponadto może wykrywać ruch w znacznie szerszym obszarze niż kamery termowizyjne, nawet jeśli robi to w krótszym zakresie. Radar ma cenę znacznie niższą niż kamery termiczne i czujniki PIR. Więcej informacji na temat rozwiązań radarowych oferowanych przez Axis można znaleźć tutaj.

Rozwiązania specyficzne dla sytuacji

Każde z powyższych rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony. W zależności od miejsca w którym chcemy wykorzystać urządzenia te sprawdzą się lepiej lub gorzej. Należy tu również uwzględnić cenę i poziom bezpieczeństwa jaki chcemy zapewnić. Poniższe przykłady nie pokazują standardu zabezpieczenia, a tylko metodę dobrania urządzenia.

  • Pomieszczenie biurowe 4 x 4 m z dużym przeszkleniem przy ruchliwej ulicy.

Najlepszym rozwiązaniem do wykrywania ruchu będzie czujnik PIR. Zaletą tego rozwiązania poza ceną jest odporność na fałszywe alarmy, które generować mogłaby VMD. W korelacji czujnika z oświetleniem do weryfikacji alarmu można zastosować najprostszą kamerę światła widzialnego. Zabezpieczanie tak małej powierzchni przy użyciu radaru czy kamery termowizyjnej nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Interesuje nas tylko wykrycie ruchu, nie jego prędkości czy dokładne miejsce wystąpienia ruchu w pomieszczeniu.

 

  • Duża sala muzealna

To przykład pomieszczeni gdzie zależy na wykrywaniu ruchu w całej przestrzeni. W godzinach otwarcia alarmy mają być generowane tylko przy wykryciu ruchu w pewnych obszarach np.  tuż przed wystawianymi obrazami na ścianach. Po godzinach otwarcia alarm ma być generowany po wykryciu ruchu na całej powierzchni. Oczywiście można zastosować czujniki PIR różne dla każdej ze tref, ale będzie się to wiązało z dużą ilością infrastruktury i modernizacją systemu przy zamianie ekspozycji. Zastosowanie technologii radarowej ma sens tylko w tedy gdy nie zakładamy ekspozycji dużych elementów po środku sali. Te mogły by ograniczać zasięg radaru tworząc martwą strefę.

 

  • Ochrona peryferyjna lotniska.

Ten przykład jest idealny dla wykorzystania kamer termowizyjnych. Jest to rozległy obszar w którym budowanie infrastruktury pod system czujników radarowych było by kosztowne. Dodatkową zaletą kamery termowizyjnej jest możliwość wstępnej oceny zagrożenia. Identyfikacja obiektu ( rozpoznanie czy to człowiek, pojazd zwierzę ) będzie pozwalała operatorowi wybrać odpowiedni scenariusz zachowania się pracowników ochrony.

 

  • Hole biurowców.

Zakładając, że biurowiec jest objęty stałą ochroną fizyczna najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie analizy materiału video z zainstalowanych kamer. Takie rozwiązanie pozwala informować pracownika ochrony o wystąpieniu ruchu w danej strefie. Jednocześnie operator jest wstanie zweryfikować szybko i jednoznacznie czy jest to fałszywy alarm pochodzący z np. świateł samochodu przejeżdżającego sąsiadującą ulicą. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności instalowania dodatkowych urządzeń, a sama videoanaliza wspiera tylko percepcję operatora systemu. Pozwala to na zmniejszenie liczby operatorów mających za zadanie obserwacje kamer.

 

W podanych przykładach mogą występować różne czynniki które będą wykluczały proponowane rozwiązania. Dla każdego przypadku powinna być przeprowadzona indywidualna ocena zagrożeń. Należy również pamiętać, aby dobierając rozwiązanie ocenić koszt rozwiązania do kosztu i prawdopodobieństwa strat materialnych w przypadku nie wykrycia intruza, oraz kosztów związanych z fałszywymi alarmami.